Řešení pro každého

Jak odstranit řasy z fasády?

Velmi častý dotaz předcházející každé obnově fasády. Na téma fasáda jsme se zaměřili v reportáži TV NOVA z pohledu její sanace, očištění, preventivní ochrany před mikroorganismy a finálního nátěru ve zvoleném barevném odstínu. Celou reportáž si můžete prohlédnout níže.

Fasády jsou namáhány po celou dobu své životnosti. Musí odolávat různým povětrnostním vlivům, znečištění, jakož i napadení mikroorganismy, jako jsou řasy a plísně. Pokud jsou fasády napadené mikroorganismy, pouhé umytí fasády už nestačí. Fasádu je třeba speciálně ošetřit.

    

1. Znečištěná fasáda

Fasády jsou namáhány po celou dobu své životnosti. Musí odolávat různým povětrnostním vlivům, znečištění, jakož i napadení mikroorganismy, jako jsou řasy a plísně. Fasádu znečištěnou jen prachem a nečistotami důkladně omyjeme s přidáním fasádního čisticího prostředku a necháme vyschnout. V případě renovace barvy ji přetřeme vhodnou fasádní barvou.

Pokud jsou fasády napadeny mikroorganismy, pouhé umytí už nestačí. Fasádu je třeba speciálně ošetřit.

2. Řasy na fasádě

Řasy jsou mikroorganismy, které pro svůj život potřebují světlo, živiny, běžnou teplotu a hlavně vodu  vlhkost. Na fasádách tvorbu řas a hub ovlivňuje hlavně voda a vlhkost. Jde o zvýšenou vlhkost ve vzduchu, silný hnaný déšť, vlhkost vystupující z podkladu, konstrukční nedostatky (zatékání), kondenzující voda. Náchylnější jsou fasády, které se vyskytují blízko lesů, hustých porostů, vodních toků, jezer, případně v dolinách, kde je méně slunečního světla. V těchto případech je třeba zvážit architekturu objektu, orientaci, jakož i správný výběr omítkového či tepelněizolačního systému včetně povrchové úpravy. O fasádu je nutné se starat v pravidlených intervalech (mytí fasády, kontrola klempířských prvků, obnova nátěru apod.).

Ale co dělat, když přesto naši fasádu napadnou řasy?

3. Odstranění řas

Na znečištěnou fasádu naneseme válečkem nebo štětkou důkladně přípravek Baumit sanační nátěr a necháme působit minimálně 12 hodin. Tento krok je důležitý, aby při dalších krocích živé spory mikroorganismů neunikly do okolního prostředí a následně neznečistily již ošetřenou fasádu. 

    

4. Mechanické čištění fasády

Mechanicky odstraníme nečistoty a mikroorganismy z povrchu a fasádu důkladně očistíme tlakovou vodou, odpady odstraníme.

5. Dodatečná ochrana

Povrch necháme vyschnout a na již vyschlý povrch aplikujeme celoplošně 1 až 2 nátěry přípravkem Baumit sanační nátěr. Ošetřené plochy chráníme minimálně 12 hodin před deštěm, např. pomocí ochranné sítě na lešení.

6. Obnova finálního nátěru

Po vyschnutí aplikujeme povrchovou úpravu, ideální je fasádní barva Baumit NanoporColor s fotokatalytický efektem. Baumit NanoporColor je fasádní barva nejvyšší kvality, vysoce paropropustná, se samočisticím efektem, vhodná na všechny typy podkladů. Navíc nová jedinečná receptura Photokat nabízí další jedinečný samočisticí efekt - unikátní ochranu před organickým znečištěním způsobeným mikroorganismy a založenou na fyzikálním principu fotokatalýzy.

7. Jiné povrchové úpravy

Použitá fasádní omítka nebo barva musí být dostatečně účinná proti působení mikroorganismů. Použijte proto inovovanou omítku Baumit NanoporTop nebo barvu Baumit NanoporColor, které působí proti mikroorganismům na fyzikálním principu. U ostatních povrchových úprav, jako jsou Baumit SilikonTop a Baumit SilikatTop, nezapomeňte při objednávce uvést „Zvýšená biocidní ochrana"! Povrchové úpravy Style, Granopor, jakož i SiliporTop, jsou v případě sanace mikroorganismů na fasádě nevhodné!

+420 800 100 540

Po-Čt 7:00-16:00 7:00-13:30
Zeptejte se na cokoliv, rádi vám odpovímeBaumit ČeskoInspirujte se našimi videi